Masz pytanie? Chcesz wiedzieć więcej? Zadzwoń lub napisz do nas: tel. 515 178 528,  e-mail: bialobrzegi@dilerhusqvarna.pl

6 KROKÓW UDANEJ WYCINKI DRZEW .
8.jpg

1. Planuj z wyprzedzeniem

Jeśli chodzi o usunięcie drzewa przy pomocy pilarki, przygotowanie ma kluczowe znaczenie. Jeśli zaplanujesz wycinkę i sprzęt do jej przeprowadzenia, nie tylko praca będzie bezpieczniejsza, ale również zadania po wycince mogą okazać się dużo łatwiejsze. Po pierwsze, zastanów się, czy nie ma w danym obszarze żadnych przeszkód, takich jak przewody trakcyjne, drogi i budynki. Rozmieść znaki ostrzegawcze jeśli wiesz, że obszar leśny przecina droga lub jeśli wielu ludzi codziennie tamtędy przechodzi.

Planning is key when felling trees

2. Sprawdź kierunek obalania

Kontynuuj przez określenie kierunku obalania, uważnie obserwując drzewo. Jak wyglądają i jak rosną gałęzie? Ponadto weź pod uwagę kierunek wiatru. Jeśli nie masz pewności co do naturalnego kierunku nachylenia, odejdź od drzewa i sprawdź za pomocą pionu (patrz pole ze szczegółowymi informacjami). Oczyść miejsce wokół drzewa w kierunku obalania. Również oczyść ścieżkę szeroką na około 45 stopni za drzewem w obu kierunkach, tworząc swoją ścieżkę oddalania.

Check the felling direction

3. Oczyść pień

Po wyczyszczeniu obszaru ustaw znaki ostrzegawcze i zdecyduj się na kierunek obalania i ścieżkę oddalania się. Sprawdź, czy masz wystarczającą ilość paliwa w zbiorniku do wykonania zaplanowanych zadań. Czas oczyścić pień z gałązek i gałęzi, które mogłyby przeszkadzać podczas właściwej wycinki. Najbezpieczniejszy sposób na oczyszczanie to praca dolną stroną prowadnicy od góry do dołu.

4. Zdecyduj się na technikę cięcia

Jeśli pień został oczyszczony do wysokości ramion, nadszedł czas na ścięcie drzewa. Podczas wykonywania tej czynności ważne jest, aby pamiętać o dwóch rzeczach: zawiasa powinna mieć jednakową grubość i odpowiednie wymiary, a klin powalający lub dźwignia-obracak powinny być umieszczone w rzazie, zanim drzewo ściśnie prowadnicę. Technika, której należy używać przy wykonywaniu rzazów zależy od rozmiaru drzewa i zbocza oraz od rozmiaru pilarki. Zebraliśmy informacje na temat różnych technik w jednym miejscu, aby można było się dowiedzieć, jaka metoda najlepiej pasuje do danych warunków. /wstaw link do odpowiedniej części w „praca z pilarką”/

Chainsaw cutting technique

5. Sprawdź drzewo pod kątem chorób

Jeśli okaże się, że drewno jest miękkie lub odbarwione i jeśli w dolnej części pnia wygląda na spuchnięte lub chore, należy zachować dużą ostrożność. Jest to dowód na to, że drzewo jest zaatakowane przez chorobę i oznacza to, że włókna drzewne są osłabione. Jeśli tak jest, zetnij drzewo z wykorzystaniem naturalnego kierunku upadku, a jeżeli nie masz pewności skorzystaj z wciągarki. Próchnienie ma miejsce zazwyczaj w wyższych częściach drzewa, więc jedną z możliwości mogłoby być ścięcie drzewa z niższym pniakiem.

6. Wybierz narzędzie

Istnieje kilka różnych akcesoriów do ścinania drzew, z których można skorzystać podczas wycinki. Rozmiar drzewa określa rodzaj osprzętu, którego będziesz potrzebować. Najmniejsze drzewa zazwyczaj nie wymagają akcesoriów do ścinania drzew. Wystarczy siła mięśni z ewentualną pomocą długiej tyczki. Klin powalający zapewnia większą siłę niż różne rodzaje dźwigni-obracaka. W skrajnych przypadkach można użyć liny i wyciągarki, która jest najbezpieczniejszym i najbardziej wydajnym urządzeniem do wycinki drzew. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.